مادرید فا
سایت خبری رئال مادرید
629
زیدان: راموس یک رهبر مادرزاد است؛ لیورپول تیمی است که هرگز تسلیم نمی شود
ارسال شده توسط: احسان احمدزاده

زین الدین زیدان از تجربیاتش در طول سه سال حضور در رئال مادرید گفته است.

مادرید فا - زین الدین زیدان سه سال متوالی رئال مادرید را قهرمان لیگ قهرمانان اروپا کرد. بی شک نام این مرد فرانسوی بر روی نیمکت لوس بلانکوس تا ابد جاودان خواهد ماند.

زیدان در مصاحبه ای مفصل با وبسایت یوفا در مورد مسائل گوناگونی سخن گفته است. شماره پنج طلایی سابق رئال مادرید در تاریخ فوتبال برگی را ورق زده است که سال ها دست نخورده باقی مانده بود.

کدام یکی از سه عنوان قهرمانی در لیگ قهرمانان برایت افتخار آمیز است و چرا؟

هر سه آن ها فوق العاده هستند.هر سه به خاطر دلایل مختلفی. اولین آن ها به خاطر اینکه اولین عنوان من به عنوان سرمربی بود. دومین آن ها به خاطر حالت سمبلیک آن و نوع پیروزیمان در فینال مقابل یوونتوس و نمایش فوق العاده ما در نیمه دوم و سومین آن ها نیز به خاطر اینکه فصل سوم حضور در رئال را فوق العاده کرد.

عنوان فصل قبل شما در لیگ قهرمانان با نمایش های خارق العاده ای مقابل حریفان در بازی های خارج از خانه بسیار قدرتمند به دست آمد، دلیل آن را چه می دانی؟

من همیشه به فلسفه فوتبالیم ایمان داشتم و پای بند ماندم و آن را به بازیکنان منتقل کردم فارغ از اینکه حریف ما چه کسی بود.

در عوض در بازی های خانگی چندان موفق نبودید، دلیلش را چه می دانی؟ آیا قبول داری که در بازی های خارج از خانه بهتر بودید؟

تا حدودی. بعضا در بازی های خارح از خانه به نتایج بهتری دست یافتیم. من فکر نمی کنم این به خاطر ترس بازیکنان بوده باشد. وقتی با بازیکنانی با کیفیت بالا و در سطحی بالا کار می کنید، آن ها می دانند در زمان هایی که تیم خوب بازی نمی کند، باید چه کاری انجام دهند و تیم را به مسیر اصلی اش بازگرداندند. وظیفه من فقط تزریق آرامش به تیم بود.

در مورد تاتنهام چه نظری داری؟ تیمی که شما را شکست داد.

آن ها تیم جوانی دارند. بسیار قدرتمند اند و شوق پیروزی دارند. در کل شکست به ما کمک کرد تا تیم بهتری شویم. این زمانی است که شما از شکست هایتان درس بگیرید و ما به عنوان یک تیم این کار را انجام دادیم.

و نظرت در مورد یوونتوس چه است؟ تنها تیم دیگری که شما را شکست داد.

واقعا آن زیبایی فوتبال در بالاترین سطح بود. این به ما یادآور می شود که یک بازی تا آخر ادامه دارد و تا زمان شنیدن سوت پایان بازی تمام نشده است حتی اگر به نظر برسد که کار تمام شده است. باید همیشه تمرکز خود را حفظ کنید و تمرکز خود را از پلن بازیتان برندارید.

انتخاب تاکتیک و ترکیب اصلی قبل فینال ها کار سختی است؟ با وجود ثبات در ترکیب تیم آیا تفاوت هایی در چینشت برای این سه فینال وجود داشت؟

بله سبک بازی ما متفاوت بود. ما به حالت لوزی بازی نکردیم. اما در کاردیف ترکیب تیم ما لوزی شکل بود. من از ایسکو خواستم که عقب تر بیاید و ما با دو مهاجم بازی کردیم. همچنین با بالا رفتن مارسلو ما سعی کردیم فضا را ببندیم. او آزاد بود که هر چقدر می خواهد نفوذ کند و سرخیو راموس موظف بود در دفاع جای او را پوشش دهد.

از 11 بازیکنت در کاردیف، 9 تای آن ها در میلان نیز در ترکیب اصلی بودند، آیا ثبات و تجربه ای که آن ها کسب کرده بودند از نظرت در بازی های بزرگ نکته ای کلیدی است؟

هیچ شکی در این مورد نیست. بی شک تجربه نقش مهمی در بازی های مهم و بزرگ دارد.

مردم بازی کاسمیرو، مودریچ و کروس در خط میانی و استحکامی که به تیم بخشیده بودند را تحسین می کنند، توضیحی در این مورد می دهی؟

من از مودریچ و کروس خواسته بودم با جلو رفتن و گرفتن فضا از حریف کار دفاعی را انجام دهند. کاسمیرو نیز با پوشش آن دو هافبک در عرض زمین به ما فرصت دفاع بهتر را می داد. نقش او بسیار کلیدی بود. هم روی زمین و هم روی هوا.

در مورد مهاجم مدرن نظرت چیست؟ انتقادات زیادی از بنزما شد. نقش او در تیم را چگونه توضیف می کنی؟

کریم باعت تعادل در روشی می شد که من برای حمله کردن تیم در نظر گرفته بودم. او کمک می کرد تا ما بازی مالکانه خودمان را به اجرا در آوریم و با دیگر هم تیمی هایش پاس کاری می کرد. او واقعا نقش مهمی داشت.

آیا داشتن مالکیت توپ مهم است؟

وقتی شما صاحب توپ هستید، نیازی نیست برای گرفتن مجدد آن تلاش کنید و خب طبیعتا خطر کمتری دروازه شما را تهدید می کند. از طرفی می توانید حریف را خسته کنید و وادار به دویدن. من سعی کردم قابلیت های بازیکنانم را بر اساس همین موضوع تنظیم کنم. بازی مالکانه نه فقط برای داشتن توپ بلکه داشتن توپ برای اجرا کردن هدف های هجومیان بر روی دروازه حریف. البته داشتن توپ تضمینی برای پیروزی در بازی نیست.

در مورد آنالیزت هایت صحبت کن. آیا فقط حریف را آنالیز می کردید یا تیم خود را آنالیز می کردید؟ چقدر زمان اختصاص به صحبت در مورد حریفان و کار هایی که ممکن است بکنند، می دادی؟

در رئال مادرید من و کادر فنی زمانی را برای آنالیز اختصاصی می دادیم اما نکته مهم تمرکز بر روی بازی خودمان بود. البته در طول هفته من به صورت شخصی بازیکنان را آنالیز می کردم و قبل از هر مسابقه به صورت جداگانه با هر بازیکن صحبت می کردم.

لیورپول جان تازه ای به رقابت ها داد. نظرت چیست و فکر می کنی چرا آن ها در فینال شکست خوردند؟

آن ها تیم بر پایه ضد حمله هستند و به شدت پرس می کنند و وقتی صاحب توپ می شوند با سرعت زیادی توپ را به سه مهاحم خود می رسانند. آن ها تیمی هستند که هرگز تسلیم نمی شوند.

آیا به مارسلو و دیگر مدافعان قبل از بازی با لیورپول دستورات خاصی به خاطر وجود سه مهاجم لیورپول، خصوصا محمد صلاح دادی؟

اصلا. سبک بازی ما همیشه یکسان بود فارغ از اینکه حریف چه کسی است. البته با بازیکنان در مورد خصوصیات بازیکن حریف صحبت می کردم و آن ها از قابلیت های بازیکن مقابلشان آگاه بودند. این کار را زیاد انجام نمی دادم چون می خواستم بازیکنان حواسشان به برنامه بازی خودمان باشد.

در سال های اخیر هواداران بازی کارواخال و مارسلو را تحسین می کنند. نظرت در کل در مورد فول بک ها چیست و نقش این دو بازیکن در تیم را چگونه وصف می کنی؟

آن ها نقش بسیار مهمی در سیستم تیم ما داشتند. آن ها این خلاقیت بالایی داشتند و می توانستند کار هایی بکند که حریف انتظارش را نداشت. وقتی توپ به گوشه ها می رفت آن ها توان رقم زدن اتفاقی را داشتند. علاوه بر این ما می توانستیم توپ را حفظ کنیم و از کنار ها نفوذ کنیم.

رونالدو و راموس. دو بازیکن فوق العاده در دو انتهای زمین داشتی. می توانی کمی در مورد نقش رهبری و کیفی آن ها برای مربیان و دیگر بازیکنان تیم صحبت کنی؟

هر دوی آن ها سرشار از انرژی هستند و تاثیر زیادی در ترکیب دارند. سرخیو راموس که رهبر مادرزاد است و نقش مهمی در رختکن دارد و کریستاینو نیز در زمین یک رهبر و الهام بخش دیگر بازیکنان است. آن ها یک دیگر را به خوبی کامل می کردند.

آیا مربیگری در لیگ قهرمانان یک چالش است و تفاوتی با مربیگری در لالیگا دارد؟

برای من تفاوتی بین آن ها نیست. من برای هر بازی تیم را با یک برنامه آماده می کردم. در هر تورنمنت و بازی به عنوان سرمربی رئال مادرید شما مجبور به پیروزی هستید و البته حفظ کردن یک استاندارد خاص در هر بازی. این فلسفه من است.

از این سه قهرمانی که به دست آوردی، چه درسی آموختی؟

وقتی شما با بازیکنان سطح بالا و با تجربه کار می کنید، نکته مهم این است که به آن ها آرامش دهید. این چیزی بود که خودم در زمان بازی به آن نیاز داشتم و سعی کردم خودم را با آن تطبیق دهم.

بعضی ها گلف بازی می کنند و بعضی کتاب می خوانند، چگونه خود را از استرس دنیای مربیگری رها می کنی؟

من ورزش می کنم و به مطالعه نیز علاقه مند ام. همچنین وقتی را با خانواده می گذرانم. این برای من بسیار مهم است.

طبقه بندی:
برچسب‌ ها:
تاریخ ارسال: چهارشنبه 14 شهريور 1397 ساعت: 19:40
دیدگاه ها
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
مطالب تصادفی
مطالب پربازدید
آخرین اخبار