close
تبلیغات در اینترنت
تلفیق استعداد و سخت‌ کوشی؛ جادوگری به نام ایسکو
مادرید فا
سایت خبری رئال مادرید
تلفیق استعداد و سخت‌ کوشی؛ جادوگری به نام ایسکو
ایسکو یادداشت ها
تاریخ: چهارشنبه 15 شهريور 1396-21:3     نویسنده: احسان احمدزاده     بازدید: 165

مسیر طولانی و پر فراز و نشیبی که ایسکو برای اثبات خود طی نمود، علاوه بر اینکه اراده پولادین او را نمایان کرد، مجددا به دنیای فوتبال نشان داد که تنها داشتن استعداد تضمینی برای موفقیت یک بازیکن در فوتبال نیست و تلفیقی از استعداد و سخت‌کوشی می تواند جادوگر‌هایی مانند ایسکو را به ارمغان بیاورد.

مادرید فا - سوت‌ های اعتراضی هواداران برای پیکه،‌ سر تکان دادن‌ های ناراحت کننده بوفون، عملکرد فاجعه‌ بار بلوتی و اسپیناتزولا و یا بازگشت داوید ویا به ترکیب تیم ملی؟

این‌ ها همگی از اتفاقات مهم بازی حساس اسپانیا و ایتالیا بودند، اما مسئله‌ ای که بیشتر از همه جلب توجه کرد نمایش بی‌ نظیر ایسکو بود؛ نه فقط به خاطر دو گل فوق العاده‌ ای که به ثمر رساند، بلکه به خاطر بازی چشم نواز و پخته‌ ای که به نمایش گذاشت.

ایسکو شکافنده خط دفاع مستحکم ایتالیا بود و تمام حملات لاروخا توسط او طراحی می‌ شد. همچنین به هنگام دفاع کردن در زمین خودی آنقدر جنگنده عمل می‌کرد که به نظر می رسید چند ایسکو به صورت همزمان در برنابئو حضور دارند. بعد از آن ضربه ایستگاهی که وارد دروازه بوفون شد و ایسکو وعده‌ اش به کاپیتان راموس برای گل کردن توپ را عملی کرد و یا بعد از زدن ضربه ای که در گل کردن توپ‌ های شبیه آن حسابی شگرد دارد؛ تماشاگران یک‌ صدا فریاد "ایسکو ایسکو" سر دادند و تمام سانتیاگو برنابئو به هنگام تعویض شدنش ایستاده او را تشویق کرد.

شاید بتوانیم بگوییم که جوهره اصلی فوتبال همین تکنیک و یا به اصطلاح خودمان دریبل کردن باشد و آن وقت تمام فاکتور های دیگر مثل کار تیمی و بازی خوانی و رهبری و فداکاری و غیره را نادیده بگیریم؛ اما چه شد که ایسکو توانست از یک بازیکن صرفا با‌ استعداد فاصله بگیرد و به این بلوغ برسد؟

با صرف نظر از زندگی نامه "فرانسیسکو رومن آلارکون سوارز"، نگاهی داریم به مسیر پیشرفت ایسکو و ابتدا به زمانی باز می گردیم که حتی بعضی از هواداران رئال مادرید هم ایسکو را نمی شناختند.

ایسکو پس از نمایش‌ های فوق العاده‌ اش در ترکیب مالاگا و در رقابت‌ های لیگ قهرمانان و لالیگا، به عنوان پسر طلایی اروپا برگزیده شد تا به یکی از جذاب‌ ترین مهره‌های نقل و انتقالاتی تابستان تبدیل شود. لیورپول، چلسی، میلان و چند تیم دیگر همگی به جذب او ابراز علاقه کرده بودند اما فقط منچسترسیتی و رئال مادرید بودند که پیشنهاد رسمی خود را برای خرید ایسکو ارسال کردند. در نهایت ایسکو رئال مادرید را انتخاب کرد تا به عنوان اولین خرید کارلو آنچلوتی، مربی جدید کهکشانی‌ ها، به لیست رئال مادرید اضافه شود.

مارکا پیش بینی کرد که ایسکو بهترین خرید تابستانی در لالیگا می‌ شود و هزینه کردن رئال مادرید برای خرید نهمین بازیکن گران قیمت تابستان، کاملا ارزشش را دارد.

پیش‌ بینی مارکا درست از کار درآمد و ایسکو توانست 9 بازی اول در لیگ را به عنوان بازیکن فیکس آغاز کند و تقریبا هر هفته در تیم منتخب لالیگا قرار بگیرد. او در کنار عملکرد درخشانش در پست‌ های مختلف، 4 گل هم به ثمر رساند و نیامده حسابی محبوب سکو ها شد.

اما با بازگشت ژابی‌ آلونسو از مصدومیت، کارلتو خط هافبک سه نفره‌ ای را از دی‌ ماریا، مودریچ و ژابی تشکیل داد تا ایسکو نیمکت نشین شود و دیگر پست تخصصی او در سیستم جدید تیم وجود نداشته باشد. تعادل بی نظیری که خط هافبک جدید برای رئال مادرید به ارمغان آورد سبب شد که جایی برای سرزنش آنچلوتی به خاطر کنار گذاشتن پسر محبوب برنابئو نماند. با این حال ایسکو به عنوان یار ذخیره در تمام بازی های فصل 2013-2014 برای رئال مادرید به میدان رفت و هرگاه که بازیکنی از ترکیب اصلی محروم یا مصدوم می‌ شد، ایسکو به خوبی جای او را پر می کرد.

برای مثال در بازی برابر دورتموند در مرحله یک هشتم لیگ قهرمانان اروپا، او جانشین دی‌ ماریای مصدوم در ترکیب شد و علاوه بر گلزنی آنقدر خوب عمل کرد که عنوان بهترین بازیکن میدان را از آن خود کرد؛ یا در برابر بارسلونا و در فینال جام حذفی اسپانیا جانشین بازیکن بسیار مهمی مثل رونالدو شد و در کنار طراحی حملات توانست بیشترین توپ ربایی در بین بازیکنان دو تیم را داشته باشد و نقش مهمی در قهرمانی رئال مادرید ایفا کند.

کیفیت ایسکو در سطحی دیده شده بود که تمام اروپا انتظار داشت با جدایی دی‌ ماریا، ایسکو به ترکیب اصلی رئال مادرید برسد اما کارلتو با تصمیمی عجیب خامس رودریگز، ستاره جام جهانی 2014 را برای جانشینی دی‌ ماریا انتخاب کرد تا ایسکو در آستانه جدایی از کهکشانی‌ ها قرار بگیرد. در این شرایط فرناندو سانز، ستاره سابق رئال مادرید و مالاگا، با مصاحبه‌ ای به ایسکو توصیه کرد که صبور باشد تا به آینده رئال مادرید و اسپانیا تبدیل شود. در نهایت ایسکو که خودش هم مایل به ترک مادرید نبود، در برنابئو باقی ماند و جدا نشد.

با مصدومیت بیل پس از جام جهانی برزیل، ایسکو فصل 2014-2015 را به عنوان یار اصلی آغاز کرد و عملکرد خوب او در کنار خامس در سیستم جدید 4-4-2 باعث شد که کارلتو تا انتهای فصل چند مرتبه دیگر از این سیستم استفاده کند و هواداران نیز در آن مقطع ترجیح می دادند پس از بازگشت بیل از مصدومیت، ایسکو نیمکت نشین نشود تا رئال مادرید با همان سیستم به کار خود ادامه دهد. اما آنچلوتی که اصرار عجیبی به سیستم 4-3-3 داشت با بازگشت بیل، ایسکو را نیمکت نشین کرد تا او دوباره قربانی مبلغ خرید بالای بیل و خامس شود. با این حال ایسکو هر‌گاه به میدان می رفت آنقدر درخشان ظاهر می‌ شد که هواداران اسپانیایی که در هو کردن تخصص ویژه‌ ای دارند، او را در تمام استادیوم‌ ها تشویق می‌ کردند و محبوبیت ایسکو به حدی رسید که به هنگام بازی نکردن او یا بیرون کشیدن او از زمین، مربی ایتالیایی توسط هواداران خودی هو می‌شد و هواداران برای او سوت می زدند.

ایسکو که از لیست تیم اسپانیا برای جام جهانی جا مانده بود، در طول این فصل به تیم ملی بازگشت و توانست در اولین حضور از ابتدای خود در ترکیب اسپانیا، در برابر بلاروس گلزنی کند و بزرگان اسپانیا را وادار به ستایش از خود سازد. کاسیاس ایسکو را مهم ترین بازیکن آینده اسپانیا خواند و روزنامه مارکا صفحه اول روزنامه‌‌ اش را تماما به تیتر "ایسکوی شعبده باز" اختصاص داد.

با این وجود ایسکو در برابر تمام این تشویق‌ ها و تمجید‌ ها متواضع عمل کرد و تحت تاثیر جو به وجود آمده در حمایت از او قرار نگرفت. شاید اگر رئال مادرید در اواخر نیم فصل دوم آن فصل دچار افت نمی‌ شد و به فرم فوق العاده خود در نیم فصل اول ادامه می داد، هیچکس نمی توانست کارلتو را به خاطر استفاده از کروس، مودریچ، خامس و نیمکت نشین کردن ایسکو سرزنش کند؛ اما به هر حال نمی‌ توان نادیده گرفت که ایسکو در آن فصل تحت نظر آنچلوتی پیشرفت زیادی کرد، به خصوص در فاز دفاعی. زیرا کارلتو قصد داشت که سیدورفی دیگر از ایسکو بسازد و البته توانست در این امر کاملا  موفق شود؛ نشان به آن نشان که پس از مصدومیت نسبتا طولانی مدت مودریچ در میانه فصل، ایسکو به خوبی جای خالی مودریچ را پر کرد و توانست وظایف هجومی و دفاعی مودریچ را تماما به عهده بگیرد. کارلتو معتقد بود که ایسکو جانشین بلند مدت مودریچ است و با این وعده قصد داشت که ایسکو را راضی به ماندن کند؛ اما ایسکو که با وجود درخشش و محبوبیت زیاد همچنان قربانی حضور خامس رودریگز بود، از وضعیت خود تحت هدایت آنچلوتی رضایت نداشت و مشتری‌ های پر و پا قرصی مثل یوونتوس داشت که وی را برای جانشینی پیرلو هدف قرار داده بود و منتظر چراغ سبز ایسکو برای جذب او بود.

با اخراج آنچلوتی و آمدن رافا بنیتز در شروع فصل جدید، شرایط برای ایسکو تغییر کرد؛ بنیتز در تعطیلات تابستانی با ایسکو تماس گرفت و او را مجاب کرد که در برنامه‌ هایش جای دارد تا ایسکو در رئال مادرید ماندنی شود. با شروع فصل و با روی آوردن رئال مادرید به سیستم 4-2-3-1، پست تخصصی ایسکو در ترکیب ایجاد شد و بنیتز طبق وعده‌ای که به او داده بود ایسکو را در ترکیب اصلی قرار داد.

اما با درخواست عجیب گرت بیل از بنیتز برای بازی در پستی جدید، باز هم این ایسکو بود که از ترکیب کنار گذاشته شد. بنیتز که از همان ابتدا نشان داده بود ارادت خاصی به بیل دارد، جای ایسکو در ترکیب را به بیل واگذار کرد تا با نیمکت‌ نشین کردن ایسکو و همچنین کاسمیروی آماده به خاطر بیل و خامس، نشان دهد که قدرت پایبند بودن به تفکرات خود را ندارد و به خاطر همین اشتباهات در نهایت از رئال مادرید کنار گذاشته شد.

زین الدین زیدان که در رئال مادرید وظیفه جذب و مراقبت از جوانانی مانند واران و ایسکو را به عهده داشت و مدتی هم تیم دوم کهکشانی‌ ها را هدایت کرده بود، در نیم‌ فصل به عنوان سرمربی جدید رئال مادرید برگزیده شد تا ایسکو تحت هدایت استاد و الگوی فوتبالی خود قرار گیرد.

زیزو که سبک بازی ایسکو را یادآور دوران فوتبالی خود می دانست، در اولین اقدام ایسکو را غیر قابل فروش اعلام کرد تا ایسکو در نقل و انتقالات زمستانی فروخته نشود. با وجود تعادل بی نظیری که حضور کاسمیرو به ترکیب اصلی رئال مادرید داده بود، زیدان از نیمکت نشینان جوان خود غافل نشد و به خصوص از ایسکو در سیستم چرخشی خود استفاده زیادی کرد تا او بتواند به پیشرفتش در ترکیب کهکشانی‌ ها ادامه دهد.

در نهایت پس از قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا ایسکو اعلام کرد که اگر باشگاه از او بخواهد، در رئال مادرید می‌ ماند و زیدان هم تایید کرد که ایسکو جای دیگری نخواهد رفت. تصمیمی که به مرور زمان مشخص شد به نفع هر دو طرف بوده است.

در مصاحبه جالبی که ایسکو در ابتدای فصل 2016-17 انجام داد بیان کرد:

زمانی که تحت هدایت آنچلوتی، بنیتز و زیدان من یک ستاره نبوده ام و کم بازی کرده ام، نشان می دهد که مشکل از جای دیگر نیست و مقصر خودم هستم. باید پیشرفت کنم و بیشتر کار کنم. هرگز تسلیم نخواهم شد و از این پس با تمام قوا تمرین می کنم.

ستاره مالاگایی به وعده اش عمل کرد و با سخت کوشی و تلاش توانست نردبان ترقی را به سرعت بالا برود؛ با اینکه زیدان هنوز هم برای بازی دادن به او دست از سیستم موفق خود نمی کشید، ایسکو روز به روز بهتر می شد و در ترکیب اصلی تیم ملی اسپانیا جایی برای خود دست و پا می کرد. زیدان با وجود محبوبیتش به هنگام تعویض کردن‌های ایسکو هو می شد و تمام اسپانیا نام ایسکو را فریاد می زد.

محبوبیت عمومی او در اسپانیا کار را به جایی رساند که شایعه شد بارسلونا می خواهد در تابستان او را جانشین اینیستا کند و بازیکنان بارسا همگی در مصاحبه‌ هایشان از این انتقال استقبال کردند.

اما یک اتفاق همه چیز را عوض کرد و مصدومیت طولانی مدت بیل به نقطه عطف فوتبالی ایسکو تبدیل شد؛ زیدان با فیکس کردن او به جای بیل و قرار دادن او در پشت سر بنزما و رونالدو در سیستم 4-4-2 لوزی خود، از تغییر مسیر فوتبالی ایسکو جلوگیری کرد. با نمایش‌ های تحسین برانگیز رئال مادرید و شکست دادن رقبای قدرتمندی مانند اتلتیکو، بایرن مونیخ و یوونتوس، هر دو طرف راضی به تمدید قرارداد شدند. ایسکو در مصاحبه هایش گفت که قطعا به بارسا نمی رود و هرکاری می کند تا سال‌ ها در رئال مادرید بماند. زیزو هم که پاسخ اعتماد به ایسکو را با دوگانه لالیگا - لیگ قهرمانان دریافت کرده بود، از او درخواست کرد قراردادش را تمدید کند و در نهایت رئال مادرید و ایسکو بر سر تمدید قرارداد در تابستان به توافق رسیدند.

همچنین ایسکو در تیم منتخب فصل لالیگا قرار گرفت و هواداران او را به عنوان بهترین بازیکن فصل رئال مادرید برگزیدند تا کودکی که چند سال قبل در خیابان‌ ها مردم را مسحور تکنیک خود می‌ کرد، به یکی از درخشان‌ ترین ستاره‌ های کهکشان برنابئو تبدیل شود.

مسیر طولانی و پر فراز و نشیبی که ایسکو برای اثبات خود طی نمود، علاوه بر اینکه اراده پولادین او را نمایان کرد، مجددا به دنیای فوتبال نشان داد که تنها داشتن استعداد تضمینی برای موفقیت یک بازیکن در فوتبال نیست و تلفیقی از استعداد و سخت‌ کوشی می تواند جادوگر‌هایی مانند ایسکو را به ارمغان بیاورد.

برچسب ها
ایسکو ایسکو آلارکون رئال مادرید
کریستیانو رونالدو به عنوان بازیکن فصل 2016/17 اروپا انتخاب شد
بارسلونا 1-3 رئال مادرید؛ نیوکمپ یخ زد!
کریستیانو رونالدو برنده جایزه‌ بهترین بازیکن مرد جهان در سال 2017 شد
یوونتوس 1-4 رئال مادرید؛ دفاع از عنوان قهرمانی
پخش زنده و آنلاین دیدار دپورتیوو آلاوز و رئال مادرید
تاتنهام 3-1 رئال مادرید؛ هفته بد کهکشانی ها تکمیل شد!
فوری: کریستیانو رونالدو 5 جلسه از همراهی رئال مادرید محروم شد
لینک آنلاین و زنده مراسم the BEST
پخش زنده و آنلاین دیدار فوئنلابرادا و رئال مادرید
کروس: خیلی خوشحالم چون برای بهترین باشگاه جهان بازی می کنم
رسمی؛ خامس رودریگز به بایرن مونیخ پیوست
فونت اسامی و شماره پیراهن بازیکنان رئال مادرید برای فصل 18-2017 مشخص شد
رئال مادرید 3-0 ایبار؛ تعقیب و گریز ادامه دارد
لیست رئال مادرید برای تقابل با لاکرونیا اعلام شد
لیست رئال مادرید برای تقابل با تاتنهام اعلام شد
نسخه فارسی سایت رسمی رئال مادرید
نیمار خواهان حضور در رئال مادرید!
رئال مادرید 2-0 بارسلونا؛ آسان و بی‌ دردسر، حتی بدون رونالدو
ادعای نشریات اسپانیایی: دیبالا با باشگاه رئال مادرید به توافق رسید
ختافه 1-2 رئال مادرید؛ اولین گل فصل رونالدو در لالیگا نجات بخش بود
رئال مادرید 1-1 تاتنهام؛ کهکشان، گلزن نداشت
رسمی؛ ترکیب تیم های یوونتوس و رئال مادرید
آسنسیو و 10 گل در این فصل
کریستیانو رونالدو: همه ما پشت زیدان هستیم؛ به تغییر اطمینان دارم
زمان دقیق دیدار رفت ال کلاسیکو مشخص شد
ستاره رئال مادرید به پیشنهاد منچستر یونایتد را توجهی نمی کند
رونالدو: لیگ قهرمانان مسابقاتی برای رئال مادرید است و ما می خواهیم قهرمان آن شویم
ژابی آلونسو: رئال مادرید می‌ تواند 6 گانه را ببرد
کریستیانو: رئال مادرید قوی تر از یوونتوس است و باید این را اثبات کنیم
رسمی؛ ترکیب رئال مادرید مقابل تاتنهام اعلام شد
رسمی؛ ترکیب تیم‌ های رئال مادرید و اتلتیکو مادرید
سیمئونه: گل رونالدو به یوونتوس باورنکردنی بود
رسمی؛ الکسیس سانچز به منچستریونایتد پیوست
زمان دقیق دیدار رفت ال کلاسیکو مشخص شد
غمبارترین سفر هوایی رئال مادرید پس از 4 سال
ناچو: باخت به تاتنهام دلیل متفاوتی داشت
راموس: منتقدان را سر جایشان می نشانیم!
مودریچ: در شرایط از این بدتر هم بازگشته ایم
پایان ماه عسل زیدان؛ رئال مادرید در بحران!
کریستیانو رونالدو: همه ما پشت زیدان هستیم؛ به تغییر اطمینان دارم
رئال پس از 30 بازی بدون باخت در مرحله گروهی لیگ قهرمانان ، شکست خورد
زیدان: رئال مادرید در بحران نیست؛ مقابل یک تیم بهتر شکست خوردیم
تاتنهام 3-1 رئال مادرید؛ هفته بد کهکشانی ها تکمیل شد!
رسمی؛ ترکیب رئال مادرید مقابل تاتنهام اعلام شد
زیدان: وقتی همه چیز سخت می شود، خوشم می آید
تاریخ و زمان دقیق دربی مادرید اعلام شد
پیش بازی تاتنهام - رئال مادرید؛ زیدان حکم صعود را خواهد گرفت؟
جونیت چاکر، داور دیدار دو تیم تاتنهام و رئال مادرید در ومبلی
شکست ناپذیری رئال مادرید در 5 سفر آخرش به انگلستان
لیست رئال مادرید برای تقابل با تاتنهام اعلام شد
خبر خوب برای زیدان؛ کارواخال دوباره پا به توپ شد
مسیر نا هموار رئال مادرید تا مصاف با بارسلونا
خبر خوش به رئال مادرید در روز های تلخ
آ اس: رقابت اتلتیکو مادرید و رئال مادرید بر سر جذب گونسالو گوئدس
کابوس فصل آخر مورینیو در رئال مادرید برای کهکشانی‌ ها تکرار می‌ شود؟
بنزما به رکورد 250 بازی در لالیگا رسید
نکته آماری؛ روند 13 پیروزی خارج از خانه رئال مادرید قطع شد
ناچو: اختلاف امتیاز تا صدر جدول کم نیست اما ما رئال مادرید هستیم
نکته آماری؛ رئال مادرید هرگاه 8 امتیاز با صدر اختلاف داشته، قهرمان نشده است
ایسکو: هیچکس کار ما را تمام شده نداند چون رئال مادرید همیشه برمی‌ گردد
زیدان: روزهای بهتری خواهیم داشت و حریفان امتیاز از دست می دهند
کاسمیرو: فاصله رئال مادرید با صدر نگران کننده است
مسی بیخ گوش CR7 ؛ توپ طلای رونالدو در هاله ای از ابهام
مصدومیت واران در دیدار مقابل خیرونا
رئال مادرید پس از 27 سال به تیمی تازه صعود کرده به لالیگا باخت
خیرونا 2-1 رئال مادرید؛ پایتخت نشینان ناباورانه در خاک کاتالونیا تسلیم شدند
رسمی: ترکیب رئال مادرید مقابل خیرونا اعلام شد
مورد عجیب مارسلو در رئال مادرید
کاسیا به دنبال ثبت سومین کلین شیت متوالی
کاروان رئال مادرید بدون مشکل وارد کاتالونیا شد
مانوئل سانچیس مارتینز، اسطوره رئال مادرید درگذشت
پیش بازی خیرونا - رئال مادرید؛ شاگردان زیدان به دنبال کسب سه امتیاز در کاتالونیا
زیدان: انتظار یک بازی سخت مقابل خیرونا داریم؛ رئال مادرید بهترین باشگاه جهان است
اعلام لیست رئال مادرید برای دیدار با خیرونا
رونالدو برای اولین بار در ورزشگاه مونتیلیوی به میدان می‌ رود
مارکا: احتمال بالای غیبت بیل و ناواس در بازی مقابل تاتنهام
نیمار خواهان حضور در رئال مادرید!
کروس: خیلی خوشحالم چون برای بهترین باشگاه جهان بازی می کنم
رئال مادرید و نقطه قوتی که رنگ باخت
رئال مادرید هیچ برنامه‌ ای برای خرید بازیکن در ژانویه 2018 ندارد